W jaki sposób najlepiej jest sprawdzić ukryty numer telefonu?

Udostępnij

Pewnie każdy z nas miał kiedyś sytuację, gdy na jego telefon zadzwoniła osoba, której numer niestety był zastrzeżony. Czy możliwe jest sprawdzenie, z jakiego numeru zostało wykonane połączenie ? 

Ukrywanie numeru, zastrzeganie numeru telefonu, czy blokowanie stało się powszechną praktyką osób pracujących w telemarketingu. W ten sposób eliminowane jest przez nich ryzyko, że ktoś odrzuci połączenie z uwagi na częste wykorzystywanie do tego celu numerów. Niestety, bardzo często zdarza się również blokowanie numerów przez osoby prywatne, aby kogoś nekać, czy też po prostu zrobić żart. Konsekwencje takiego zachowania dla rozmówcy będą z pewnością uciążliwe, a w niektórych sytuacjach nawet dość przykre, niemniej w teorii nie ma możliwości sprawdzenia, kto do nas dzwoni.

W jaki sposób sprawdzić kto dzwoni z ukrytego numeru? 

Sprawdzenie, kto do nas dzwoni z ukrytego numeru jest prawie że niemożliwe bez zainterweniowania osób trzecich. Teoretycznie osoba, która ukrywa swój numer nie wyraża zgody na przekazanie własnych danych osobowych, co z pewnością jest zgodne z obowiązującym prawem.

Osoba, która otrzyma takie połączenie nie ma możliwości samodzielnie, ani też przy pomocy innych uzyskać informacji na temat w ten sposób ukrytego numeru. Jedynym rozwiązaniem jest kontakt z policją i złożenie skargi na osobę, która nęka nas połączeniami z spod konkretnego numeru. Policja i prokurator mogą zwrócić się do operatora danej sieci komórkowej i uzyskać pełen numer telefonu, włącznie z danymi osoby wykonującej połączenie. Niemniej osoba prywatna nie będzie miała dostępu do tego rodzaju danych. 

Ukryty numer telefonu

Kiedy policja może zareagować? 

Musimy mieć też na uwadze, że policja nie zareaguje na wszystkie zgłoszenia w takich sprawach. Jeżeli połączenia z numeru zastrzeżonego wykonywane są do nas sporadycznie, albo po drugiej stronie zgłasza się telemarketer, albo osoba nie mająca w zamiarze wyrządzić nam krzywdy, trudno będzie uznać to za nękanie. Jeżeli jednak bombardowanie telefonami jest bardzo natarczywe, czy odbieramy głuche połączenia, albo ktoś nam grozi, warto zgłosić to od razu na policję. 

W jaki sposób można sobie radzić z nachalnymi połączeniami? 

Na szczęście nie jesteśmy na straconej pozycji. Sami nie możemy zdobyć danych na temat właściciela zastrzeżonego numeru, ale mamy prawo do zablokowania połączeń ukrytych, albo prywatnych. Z pomocą przychodzą nam operatorzy, którzy posiadają w ofercie właściwe usługi. Świetnym przykładem jest blokada połączeń anonimowych w sieci Orange. Po włączeniu blokady osoba wykonująca do nas zastrzeżone połączenie otrzyma informację, że rozmowa zostanie zrealizowana tylko po wyłączeniu blokady numeru.