Nieznane numery telefonów – jak się je identyfikuje?

Udostępnij

W jaki sposób możemy identyfikować nieznane nam numery telefonów, które uporczywie dzwonią na nasz telefon?

Obecnie, nieznane numery telefonów możemy łatwo namierzać i identyfikować. Dzięki temu łatwo określić do koko należą. Służą do tego specjalne wyszukiwarki numerów telefonów, które możemy znaleźć w Internecie. Są to odpowiednio opracowane narzędzia, które potrafią dopasować podany im numer telefon do osoby, na podstawie danych, które mają zgromadzone w swojej bazie.

Im lepiej rozbudowana baza numerów, tym bardziej prawdopodobne jest to, że dzięki wyszukiwarce numerów telefonów dowiemy się dokładnie, czyj numer do nas dzwonił. Możliwości tego typu wyszukiwarek zwiększyły się dodatkowo po wprowadzeniu obowiązkowej rejestracji numerów. Wcześniej, gdy nie było jeszcze takiej regulacji, wielu ludzi korzystało z telefonów na kartę, których nie trzeba było rejestrować, co dawało pewne poczucie anonimowości. Dziś jest to już niemożliwe, gdyż karta SIM bez rejestracji nie będzie działała.

Wprowadzenie obowiązkowej rejestracji numerów znacząco poprawiło możliwości dowiadywania się, kto do na dzwonił. Dzięki wyszukiwarkom numerów telefonów możemy obecnie w parę chwil uzyskać potrzebne nam informacje. Żeby dowiedzieć się kto do nas dzwonił, wystarczy wpisać numer do wyszukiwarki i poczekać na to, czy dana osoba znajduje się w bazie danych. Jeśli zostanie znaleziona, otrzymamy komunikat. Nie dowiemy się jednak bezpośrednio kto do nas dzwonił. Usługa ta będzie wymagała wysłania płatnej wiadomości SMS. Jest to zazwyczaj jednak koszt kilkudziesięciu groszy. Po wysłaniu SMSa otrzymamy wiadomość zwrotną z informacją kto do nas dzwonił lub ze specjalnym kodem, umożliwiającym sprawdzenie tego w Internecie.

Rozpoznanie numeru telefonu

Nie zawsze jednak dzwoni do nas osoba na którą numer jest zarejestrowany. Zdarza się, że ludzie udostępniają sobie telefony, a nawet rejestrują numery na podstawione osoby podczas gdy korzysta z nich kto inny. Nie jest to zabronione prawnie, choć nieco wątpliwe w kwestiach moralnych. Skoro osoba rejestruje numer na kogoś innego to zazwyczaj ma coś do ukrycia.

W każdym razie, wyszukiwarki numerów telefonów pozwalają nam dowiedzieć się, czyj to numer, który do nas dzwoni. Oczywiście możemy to zrobić także w standardowy sposób, po prostu odbierając połączenie. Takie rozwiązanie jest najprostsze. Jeśli nie chcemy rozmawiać z daną osobą to po prostu rozłączamy się.

Problemy z identyfikacją numeru telefonu mogą zdarzyć się wtedy, kiedy nie zdążymy odebrać takiego połączenia. Oddzwanianie jest dość  ryzykowne i może nas narazić na ogromne koszty. O ile więc nie mamy pewności co do numeru - lepiej tego nie robić. Dużo gorzej, jeśli jesteśmy nękani telefonami z numerów zastrzeżonych lub prywatnych. Wtedy numer nie pokazuje się i nie ma możliwości dowiedzieć się kto dzwoni, jeśli nie odbierzemy słuchawki. Taka sytuacja jest mocno problematyczna i nie pomoże tu żadna wyszukiwarka numerów. Nie damy rady także oddzwonić, gdyż nie wiadomo z jakiego numeru były próby nawiązania z nami kontaktu.